Oto Tavan Döşemesi Yenileme

/ / Blog

Tavan döşemesinin sarkması günümüz otomobilleri için çoğunlukla ortak bir sorun. Pek çok otomobilde, yıllar geçtikçe bu sorun görülmekte. Temel sebep kullanılan malzemelerin yaşlanmasıdır. Oto tavan döşemesi yenileme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Bir otomobilin tavan döşemesi genel olarak 3 katmandan oluşmakta. 1.katman, karton benzeri bir malzemeden oluşuyor. Bu katman üzerine tavan kumaşı yapıştırılıyor. Oldukça kırılgan bir malzeme olup temel kullanım amacı ısı ve ses yalıtımını sağlamaktır.

oto tavan kaplama
1. katman

2. katman  süngerdir. Sünger 1. katmana yapışmış durumdadır. yaklaşık 3-4 mm kalınlığındadır.

oto tavan kaplama
2. katman

3. katman ise tavan kumaşıdır. Tavan kumaşı tavan süngeri ile laminasyon metodu ile yapıştırılmış vaziyettedir.

Sarkmış oto tavan kumaşı
3. katman

Tavan döşemesinin sarkmasının temel sebebi 2. katmanda bulunan süngerin zamanla çevresel şartlardan etkilenerek bozulması sonucu esas formunu kaybetmesi ve 1. katmandan yer çekiminin de yardımıyla ayrılmasıdır. Bu durumda yapılacak tek şey tavan döşemesinin yenilenmesidir.

tavan kaplama
Yenilenmiş oto tavan döşemesi

Oto Tavan Döşemesi Yenileme

İlk olarak tavan döşemesi araç üzerinden sökülür. Bu işlem ustalık gerektiren bir işlemdir. Hassas ve dikkatli çalışmak gereklidir. Aksi takdirde tavan döşemesinin 1. katmanı kırılabilir.

Daha sonra eskimiş kumaş tabakası tavan döşemesi üzerinden ayırılır. Böylece işlevini kaybetmiş sünger tabakası ortaya çıkarılır. Bu tabaka zımpara, spatula yardımıyla 1.katman üzerinden kazınır.

Yeni tavan kumaşı yapıştırılır. Sonrasında tavan döşemesi yerine takılır ve işlem tamamlanır. Böylelikle oto tavan döşemesi yenileme işlemi bitirilmiş olur.

 oto tavan kaplama
Yapıştırma işlemi
oto tavan kaplama
Yenilenmiş oto tavan döşemesi

Hakkımızda | Ekrem Oto Döşeme

1977’den beri, araca özel oto paspas, oto kılıf, oto döşeme alanlarında hizmet vermekteyiz.

Genç ve dinamik kadronun amacı, sektörde geleneksele sığınılarak uygulanan; köhne tasarım ve üretim anlayışının tümüyle dışına çıkmak, konuya layık olduğu evrensel kaliteyi kazandırmaktır.

1977 yılında başladığımız bu yolculuk boyunca her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tuttuk. Yıllar içinde kaliteden ödün vermeden, güncel teknolojiyi takip ederek sektörün öncü firmaları arasında yer aldık. 2002 yılında her marka ve model araca özel oto paspasları üretimine başladık.

Bugün Ankara Şaşmaz Oto Sanayi Sitesindeki lokasyonumuzda, 600m² kapalı alan kullanımı olan binamızda hizmet vermekteyiz. Sektörde geçen 43 yıl boyunca bizi tercih ettiğiniz için siz değerli müşterilerimize teşekkürü borç biliriz.

 

İLETİŞİM

Telefon: 0312 278 78 38

Email: info@ekremotodoseme.com

Whatsapp: 0554 429 47 37